ASGARİ ÜCRETTEN GELİR VERGİSİ ALINMAMASI çağrılarına ise kulak tıkıyorlar!  
Esnafın vergisi dururken, hem faiz artırıp hem de elde edilen yüksek tutarlı faizi gelirlerinde verginin sıfırlanması,
09.01.2021
328
Yazı Boyutu: A- A+
CHP İl Başkanı Enver Kiraz;
Esnafın vergisi dururken, hem faiz artırıp hem de elde edilen yüksek tutarlı faizi gelirlerinde verginin sıfırlanması, esnafa değil yabancı-yerli servet ve sıcak para sahiplerine destektir!
Üstelik ASGARİ ÜCRETTEN GELİR VERGİSİ ALINMAMASI çağrılarına ise kulak tıkıyorlar!
İki hafta önce açıklanan esnafa dönük 5 milyar TL tutarındaki destek paketi 14 Aralık’tan geçerli olmak üzere yürürlüğe girdi. Mevcut salgın ve ekonomik kriz ortamında fazla bir anlam ifade etmeyen bu desteklerin en geniş şekilde esnaf odalarına kayıtlı tüm esnaf kesimi için uygulamaya konulması gereklidir. İktidar sırf ‘esnafa bir şey yaptık’ diyebilmek için kamuoyunda algı yaratma çabasındadır. Bu yıl sadece faiz ödemelerine 137 milyar ayıran, 2021 bütçesinde faize 50 milyar TL daha ilave ederek faiz ödemelerinin tutarını 179,5 milyar düzeyine çıkartan iktidar, milyonlarca esnafa ise faize ayrılan paranın neredeyse 40’ta birini layık görüyor. Daha da önemlisi destek paketiyle birlikte yayınlanan bazı vergi indirimleri, KDV, Gelir Vergisi, Stopaj sıfırlama içerikli kararlar ise esnafa değil yerli-yabancı servet sahiplerine destek niteliğindedir. Faiz gelirlerinde verginin sıfırlanması, Korona aşısı ithalatçılarına kazanç kapısı aralamanın ötesinde bu kararlar esnafla, toplumla, yaşanan sorunların ciddiyetiyle alay etmektir. 22 ve 23 Aralık’ta kira ve hibe desteğiyle birlikte art arda yayınlanan CB Kararlarıyla;
- Hazine bonosu, hisse senedi, banka tahvili, kira sertifikası vb. menkul kıymetleri halen ellerinde bulunduran ya da 31 Mart 2021 tarihine kadar bu menkul kıymetleri satın alarak yatırım yapanların elde ettikleri ya da edecekleri gelirlerin vergisi sıfırlandı. Bir yandan faizleri artıran, yüksek faizin cazibesiyle yurt dışından sıcak parayı ülkeye çekmeyi amaçlayan iktidar, diğer yandan yüksek faiz getirisi için menkul kıymet alıp satan yabancı ve yerli servet sahiplerinin faizden elde edecekleri gelirden vergi almayacağını ilan etti. Kira desteğine muhtaç esnafın milyarlarca lirayı ya da dövizi hazine bonosuna, tahvile, hisse senedine, katılım bankalarının ihraç ettiği kira sertifikasına yatıracak hali, takati mi var? Bunun esnafa destekle ne alakası var? Bu karar, hazinenin tamtakır olduğunu gösteriyor. Hem faiz yükseltilip hem de bu faizlerden elde edilecek gelirlerin vergisi sıfırlanarak borçlanma kağıtlarının vergisiz kazanç vaadiyle kapış kapış satın alınması amaçlanıyor. Buna karşılık ASGARİ ÜCRETTEN GELİR VERGİSİ ALINMAMASI çağrılarına ise kulak tıkıyorlar!
- Sinemaların, eğlence yerlerinin kapalı olduğu şu dönemde sinema salonlarında yerli ve yabancı film gösterimlerinde biletlerden alınan EĞLENCE VERGİSİ 31 Mayıs 2021’e kadar sıfırlandı. Bu karar, akşamları 21.00’dan sonra sokağa çıkmanın yasak, sinemaların, eğlence yerlerinin kapalı olduğu bir dönemde toplumla, esnafla alay etmektir.
- Kooperatif, vakıf, derneklere ait gayrimenkullerin yabancı devletlere, yabancı kamu kuruluşlarına ve uluslararası kuruluşlara kiralanması durumunda, 1 Ocak 2021’den itibaren kira üzerinden ödenecek stopaj oranı Mayıs sonuna kadar yüzde 20’den 10’a indirildi. Şimdi esnafın yabancılara kiraya verebileceği taşınmazı mı var? Bu düzenleme hangi dernek, vakıf ya da kooperatifler için yapıldı? Belli ki bir nokta atış söz konusu. Bunun neresi esnafa destek? Kaldı ki kira üzerinden alınan stopaj tamamıyla anlamsız bir yük ve tümden kaldırılması gerekir.
- COVID19 aşısının KDV’si yüzde 1 olarak belirlendi. Yani aşıyı devlet ya da Sağlık Bakanlığı ithal edip, ücretsiz olarak halkı aşılamak yerine, bu KDV düzenlemesiyle bazı özel firmalara ithal ettirileceği ve piyasada satılacağı ya da devletin ithal izni verdiği bu şirketlere para ödeyip aşıyı satın alarak halkı aşılayacağı anlaşılıyor!
İKTİDAR, ‘Esnafa Destek Paketi’ ambalajında ilan edilen bu vergi indirimleri ve düzenlemelerinin esnafa katkısının ne olacağı sorusunun yanıtını vermek zorundadır! Aylık 500-750 TL kira yardımının bile pek çok esnaftan esirgenmesi, sadece basit usulde vergi ödeyenleri kapsaması, iktidarın; vatandaşın, esnafın, küçük iş yerlerinin, işini kaybedenlerin feryatlarına, ne kadar duyarsız ve ilgisiz olduğunu açık biçimde gösteriyor!