Kiraz; "Tarım Kredi Kooperatifleri, tefecinin de tefecisi" dedi.  
CHP il Başkanı Enver Kiraz; "Tarım Kredi Kooperatifleri, tefecinin de tefecisi" dedi. Öye bir duruma geldi ki, çiftçinin
02.01.2021
278
Yazı Boyutu: A- A+
CHP il Başkanı Enver Kiraz; "Tarım Kredi Kooperatifleri, tefecinin de tefecisi" dedi.
Öye bir duruma geldi ki, çiftçinin kara gün dostu olan Tarım Kredi Kooperatifleri çiftçinin kara belası oldu..
Bunlar Tefecinin De Tefecisi..
Bugün ilimize gelen ve birçok ilde eylem yapan çiftçiler Tarım Kredi Kooperatifi önünde sıkıntılarını anlattılar. Çiftçiye destek için CHP Malatya il teşkilatı da orada hazır bulundu. CHP il Başkanı Enver Kiraz; "Tarım Kredi Kooperatifleri, tefecinin de tefecisi" dedi.
Cumhuriyet Halk Partisi(CHP) Malatya İl Başkanı, Enver Kiraz ile parti yönetimi, Tarım kredi kooperatifi önünde haklarını arayan çiftçiye destek verdi.
Burada bir değerlendirme yapan Kiraz; Kooperatiflerin asıl amacından uzaklaştığını çiftçinin mağduriyetini şu söyleyerek şu açıklamalarda bulundu; “ Kooperatifin kurulma amacı kurulduğu yeri o alanda yükseltmektir. Tarımı desteklemek, çiftçiyi yükseltmek için kurulmuş olan bir kooperatiftir. Ama bugün baktığımızda, çiftçiyi bitirmeye başlamış, çiftçiyi tamamen bitirmek için kararlı gözüküyor. Borçlar erteleniyor, evet borçların ertelenmesi keyfi bir durum değil mecburi bir durum. Dolayısıyla çiftçi borcunu ödeyemediği için borçlar erteleniyor. Ama çifti borcunu ödeyemediği için borçlar çok yüksek faizlerle erteleniyor.
YÜZDE 40 FAİZ OLURMU ?
Bu borçların faizleri zaman zaman yüzde 40’ları geçiyor. Tarım Kredi Kooperatifleri, tefecinin de tefecisi. 2 yılda çiftçinin aldığı borç 2 katından fazla bir değere ulaşıyor. 4 yılda 4 katına ulaşıyor. Çiftçi, faizle boğuşmak durumunda kalıyor. Çiftçinin, bahçesi, evi, traktörü icralık. Çiftçi ile birlikte kefilleri de icralık."
"BÖYLE BİR FAİZ ANLAYIŞI OLMAZ"
Kiraz, Tarım Kredi Kooperatiflerinin çiftçiye destek olmadığını zor günlerinde yalnız bırakıldıklarını şu sözlerle belirtti; “Tarım Kredi Kooperatifleri daha önce kara gün dostuydu. Zor günde gelip, traktör, gübre, ilaç alabilmek için kredi kullanma imkanımız vardı. Ama şimdi Tarım Kredi Kooperatifleri öyle bir duruma geldi ki, kara gün dostu çiftçinin kara belası oldu. O kara belayı hep birlikte kınıyoruz. Böyle bir faiz anlayışı olmaz.”
"BORÇLARIN FAİZİNİ SİLİN"
Kiraz ayrıca, çiftçinin de çıkarlarının göz önünde bulundurarak yeni kararlar alınmasını istediğini söyledi ve beklentimiz şu çiftçinin, borçlarının faizleri tamamen silinmelidir dedi. Kiraz; Tarım kredi kooperatifinin yargı kararlarını tanımadığını ve bundan dolayı kurumu kınadıklarını şu şekilde belirtti. “Yargıtay’ın bile kararı var. Diyor ki, ’Çiftçi borcundan dolayı haciz edilemez’ ama burası tefeci anlayışı uyguladığı gibi aynı zamanda yargı kararlarını tanımıyor. Bundan dolayı bu kurumu şiddetle kınıyoruz. Burada 2 sorun var. Birincisi mevcut borçlar. Mevcut borçların faizleri ana parayı çoktan geçmiş. Beklentimiz şu; çiftçinin, borçlarının faizleri tamamen silinmelidir. Anba para çiftçinin ödeyebileceği şekilde yeniden taksitlendirilmelidir. İcralar derhal durdurulmalı, çiftçiyi rahatlatacak olan budur. Bir diğer şey; Tarım Kredi Kooperatifleri’nin sisteminin değişmesi gerekiyor. Sistemin çiftçiden yana bir anlayışa dönüştürülmesi gerekiyor." dedi.