Kırlangıç Mahallesinde Taş Ocağına Tepki  
Mahalle sakinleri çevrelerinde bulunan taş ocaklarının kaldırılmasını istemek amacıyla Tesis artırımı kararı alınan taş ocağı önünde bir araya geldi. Mahalle sakinlerinin tepki açıklamasına Bazı siyasi parti ve STK’larda destek verdi.
27.02.2021
335
Yazı Boyutu: A- A+

Mahalle sakinleri çevrelerinde bulunan taş ocaklarının kaldırılmasını istemek amacıyla Tesis artırımı kararı alınan taş ocağı önünde bir araya geldi. Mahalle sakinlerinin tepki açıklamasına Bazı siyasi parti ve STK’larda destek verdi.  

Kırlangıç Mahallesi sakinleri, mahallede bulunan bir firmaya ait kalker ocağı ve kırma-eleme tesisinin kapasite artışına yönelik gerçekleştirilmek istenen toplantıya tepki gösterdi. Özel bir firmanın mahallede kapasitesini artırmak istediği tesisle ilgili Çevre Şehircilik ve İl Müdürlüğü görevlilerince bilgilendirme toplantısı düzenlemek istendi ancak vatandaşların tepkisi üzerine bu toplantı iptal edildi. Görevliler, vatandaşlardan toplantının iptal edilmesine ilişkin taleplerini içeren bir tutanak hazırlayıp, imzaladıktan sonra programı iptal etti.

Mahalleliye destek veren CHP il Başkanı Enver Kiraz; “Buralar çok önemli alanlar. Kovid en çok ciğerlerimizi etkiliyor, insan sağlığını etkiliyor. Dolayısıyla bu taş ocaklarının yaymış olduğu toz hepimizin akciğerlerinde ciddi hasarlar oluşturabiliyor. Bu zulüm kabul edilebilir bir şey değil. Buralar çok önemli alanlar. Bu taş ocaklarının yaymış olduğu toz, inanların sağlığını olumsuz etkiliyor" dedi. Başkan Kiraz, kapasitesi artırılmak istenen kalker ocağı ve kırma-eleme tesisine vatandaşların tepki gösterdiğini, kendilerinin de vatandaşların haklı talebine destek verdiklerini belirtti. Taş ocaklarının insan sağlığını olumsuz etkilediğine dikkat çeken Kiraz,”Kovid en çok ciğerlerimizi etkiliyor, insan sağlığını etkiliyor. Dolayısıyla bu taş ocaklarının yaymış olduğu toz hepimizin akciğerlerinde ciddi hasarlar oluşturabiliyor. Yarın bir gün buradaki vatandaşlardan birisi kovid veya başka bir hastalığa yakalansa büyük problemlerle karşılaşabilir. Kovid nedeniyle birçok vatandaşımız tekrar köylerine geri dönüş yapıyorlar. Bu vatandaşların yaşam alanlarını oluşturmak lazım. Şuanda Büyükşehir Belediyesi aracılığıyla oluşabilecek bu zulüm kabul edilir bir şey değildir” diye konuştu.

Cem Vakfı Malatya Şube Başkanı Eşref Doğan ise “Böyle bir insafsızlık, merhametsizlik olamaz” ifadelerini kullandı. Kızılderili, ‘Yeryüzü, bize atalarımızdan miras kalmadı, çocuklarımızdan ödünç aldık’ atasözünü hatırlatan Doğan, “Ödünç aldığınız bir şeyi olduğu gibi bırakırsınız. Şimdi ben torunlarıma buranın neresini bırakacağım. Ne zaman telafi edebilirsiniz? Bir karayolu inşaatında kullanılacak yakıtı, bir inşaatta kullanılacak kumu, çakılı gerekirse 70 kilometre uzaktan getirirsiniz, peki endemik bitkilerle ilgili rapor olan bu bölgenin telafini nasıl yapılacak? Başka Yer yok mu da, Alevi Dedesi Hüseyin Doğan Dedenin Köyüne on tane taş ocağı ruhsatlandırılsın. Yarın torunlarımıza buraları mı bırakacağız söyleyin bana? Sırası geldiğinde 5 vakit namaz kılan peygamberden salâvat getiriyorlar. Peygamberin 37. Kuşaktan mezarı Kırlangıç Köyünde bulunan Mürşid-i Kâmil Hüseyin Doğan Dedenin Köyüne mi taş ocağı reva görüldü. Malatya da taş mı yok." Diye konuştu.

 

Habere ifade bırak !